مقالات ساختمانی

خمکاری ورق های دریایی کشتی

خمکاری ورق مرکزآهن

بیشتر روش های خمکاری که وجود دارند به لحاظ اقتصادی برای تولید در تیراژ بالا مناسب هستند ولی در این مقاله قصد داریم روی خمکاری ورق های فولادی بزرگ که بیشتر در صنعت کشتی سازی استفاده می شود بحث کنیم. خمکاری ورق های فولادی بزرگ چون هم از نظر اقتصادی و هم از نظر امکان ساخت قالب دارای محدودیت هستند، لذا این نوع خمکاری در طیف معمول خمکاری ورق نمی گنجد و از روش های خاصی برای انجام آن باید استفاده شود. تجهیزات خمکاری ورق ها در کشتی سازی کاملا لازم هستند. به طور معمول خمکاری به وسیله پرسکاری با قالب و یا با استفاده از نورد انجام می شود و روش دیگر که استفاده زیادی دارد خمکاری به وسیله گرمایش است. برای شکل دهی ورق هایی که در کشتی سازی استفاده می شوند معمولا از سه روش خمکاری غلتکی، خمکاری پرسی و خمکاری گرم استفاده می شود که در ادامه هر یک از آن ها توضیح داده شده است. شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از قیمت انواع خمکاری و قیمت ورق آهن  مورد استفاده در کشتی سازی با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره تلفن 03135155 تماس حاصل فرمایید.

انواع روش های خم کاری ورق

خمکاری غلتکی

یک ماشین خمکاری غلتکی دارای سه غلتک است که از آن ها برای خم کردن ورق های فولادی استفاده می شود. یکی از مشخصه های خمکاری با نورد سه غلتک، ایجاد اتصال در ورق در یک راستا است. لذا به تنهایی برای ورق های دارای انحنای دوبل کافی نیست. غلتک ها حول سه محور موازی می چرخند و در فاصله افقی مشخصی از هم قرار گرفته اند. دو غلتک بیرونی معمولا ثابت هستند ولی موقعیت غلتک داخلی قابل تنظیم می باشد.

خمکاری پرسی

در این روش ورق به وسیله پرس مجهز شده به قالب مخصوص خم می شود که فرآیند خمکاری مرحله به مرحله در راستای خطوط معینی روی ورق انجام می شود تا به شکل نهایی برسد. اگر لازم باشد ممکن است برای خمکاری یک قطعه خاص قالب هایی ساخته می شود. در این نوع خمکاری دقت خم به چگونگی کیفیت قالب و مهارت خم کننده بستگی دارد.

خمکاری گرم

یکی دیگر از روش هایی که برای خمکاری ورق های فولادی استفاده می شود خمکاری گرم است. در این روش با استفاده از یک منبع گرما در راستای خطوط مختلفی از سطح ورق حرارت اعمال می کنند و با استفاده از این حرارت ورق را خم می کنند. کاربرد این روش در صنعت سابقه طولانی دارد و به ویژه برای ورق های فولادی بزرگ که شکل دهی آن ها با روش های دیگر سخت و پرهزینه است اقتصادی و مفید است. بسته به نوع خمکاری قیمت ورق گالوانیزه و سایر ورق ها نیز متغیر است. این نوع خمکاری از نظر نوع منبع حرارت به چند صورت انجام می شود که در ادامه هریک توضیح داده شده است. 

خمکاری شعله ای

در صنعت از فرآیند خمکاری شعله ای برای شکل دهی قطعه کارهای فولادی استفاده می شود. شکل دهی ورق های بزرگ و تیرها در سازه های فولادی از جمله موارد کاربرد این فرآیند هستند. در فرآیند خمکاری شعله ای با اعمال حرارت ناشی از شعله یک مشعل گازی به قطعه کار شکل می دهند. به دلیل ساده بودن ابزار مورد نیاز و هزینه های پایین، این روش از محبوبیت بالایی برخوردار است. مسیر حرکت مشعل روی ورق به صورت خطوط منحنی است. هرگاه در شکل دهی ورق از بالای وجه گرم شده به آن نگاه شود، در راستای خط گرمایش، ورق یک انحنای پسماند خواهد داشت. 

خمکاری القایی

این فرآیند مانند خمکاری شعله ای می باشد با این تفاوت که در این روش به جای مشعل گازی از یک القاگر به عنوان منبع حرارت استفاده می کنند.

از روش خمکاری القایی علاوه بر خمکاری ورق، برای خمش زدایی عرشه و دیواره کشتی نیز استفاده می شود و نحوه انجام آن به این صورت است که ابتدا یک القاگر با تعداد مناسبی از حلقه ها بر روی قطعه قرار می گیرد و جریان الکتریکی متناوب از آن عبور داده می شود. جریان متناوب باعث ایجاد شار مغناطیسی متغیر با زمان شده و در قطعه جریان گردابه ای القا می کند. مقدار جریان القایی به جریان الکتریکی گذرنده از القاگر و فرکانس برق بستگی دارد. با توجه به مقاومت الکتریکی قطعه، عبور جریان گردابه ای باعث گرم شدن آن می شود. با تنظیم مقدار جریان الکتریکی می توان نرخ افزایش دما را تنظیم کرد. با استفاده از این حرارت می توان عملیات خمکاری و یا خمش زدایی را انجام داد.

خمکاری لیزری

در این روش برای خمکاری ورق از پرتو لیزر برای اعمال حرارت به ورق استفاده می شود. شکل دهی لیزری یک فناوری نو می باشد که با استفاده از پرتو لیزر و به وسیله تنش های حرارتی، عملیات شکل دهی انجام می شود. با استفاده از این روش نیاز به قالب های گران حذف می شود. فرآیند شکل دهی با استفاده از پرتو لیزر در شکل دهی و خمکاری ورق های فلزی و غیر فلزی کاربرد دارد. به علت کاهش میزان شکل دهی به ازای افزایش تعداد پاس های اسکن، استفاده از این روش به منظور دستیابی به زوایای خم بالا پیشنهاد نمی شود. در این فرآیند قطعه کار تحت تابش پرتو لیزر که با سرعت مشخص در سطح آن حرکت می کند قرار می گیرد.

بنابراین لازم است به تناسب نوع و میزان هزینه، شیوه خمکاری ورق مورد نظر خود را انتخاب نمایید. سایت مرکزآهن با ارائه روزانه قیمت ورق سیاه و سایر ورق های فولادی و نیز ارائه مقالات تخصصی همواره در زمینه افزایش دانش و اطلاعات شما عزیزان در راستای خرید راحت تر خواهد کوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.